Познавателното развитие е свързано с мозъка и засяга процесите, чрез които се придобива информация от средата и включва възприятие, внимание, памет, мислене, решаване на проблеми, взимане на решения, разбиране и употреба на езика, употреба на знания, знания в различни науки и практикуване.
В тази секция се съдържат типове сензорни игри – игри с вода, пясък и пластилин и игри, свързани с базови знания по математика и науки.
Как сензорните игри могат да бъдат не само приятни за децата, но и полезни за тяхното развитие?
Игрите с вода са любими на повечето деца. Предоставят възможности на децата да експериментират с концепции по математика и наука, да засилят физическите си умения, да развият своите социални и емоционални умения и да засилят езиковото развитие. Играта с вода стимулира любопитството, въображението и експериментите и в повечето случаи достъпен ресурс у дома. В ситуацията на карантина те са и един плюс за поддържане на хигиената. Още повече те са възможност детето да се развива и учи, като играе. Малките деца научават за света основно от опита си, от това, което виждат, могат да пипнат и да помиришат и всичко това е възможност да напреднат в своето познавателно развитие. Предметите, които използвате в играта могат да бъдат сортирани и подреждани по цвят, форма, тежина и така детето да бъде научено без много усилия. Използвайте и за да броите предметите, вълните, балончетата, които прави детето. Всички движения, които ще направи детето, помагат то да развие пръстите и китката на ръката, да координира окото и ръката, да се учи да контролира силата на натиск, пускане и т.н.). Нещо, което му е необходимо, както за ежедневието, така и за рисуването и писането в училище.
Ето няколко идеи за игри с вода
- И сега да измием и …
Напълнете дълбок съд от вашето домакинство( леген, купа, тава, др.) със сапунена вода. Поставете вътре предмети, които могат да се мият и са безопасни – копчета, чашки, лъжички, пластмасови играчки. Помолете децата да помогнат с измиването и изсушаването на тези предмети. След това децата могат да сортират различените предмети. И да ги преброят с ваша помощ.
- Кой потъва, кой изплува или начален урок по физика?
Налейте в дълбок съд вода. Изберете заедно с детето предмети с различна тежина. Пускайте предметите в съда с вода и проучвайте заедно кой предмет изплува и кой потъва.
С по-големите деца можете да говорите за това кои предмети потъват и кои се потапят до дъното и после изплуват, а след това да попитате: Чудя се защо се случва това? Еха, сега ще видя дали мога да го направя отново! По този начин можете да проведете един лесен урок по физика.
- Ритъмът и римуването във водата
Ритъмът и римуването са от изключително значение за говорното развитие на детето. Движенията във водата и песента го учи на ритъм. Изпейте песничка или кажете детско стихче, докато играете с водата.
- Движенията и формите
Ако имате сламка, децата могат да правят балончета или вълнички във водата.
Можете да назовавате броя на балончета или вълничките, които прави детето или кое балонче е голямо и кое малко, колко е голяма вълната. Така покрай забавлението детето може да разбере още за формите, за големината и сравнителната степен.
Игрите с пясък също са много полезни и интересни – децата обичат да копаят, да крият в пясъка съкровища и така развиват въображение и изобретателност. Освен чудесно средство за игра, пясъкът има интересна текстура и може да бъде едно полезно сензорно забавление. В домашни условия пясъкът успешно може да бъде заместен с грис, ориз или жито, натрошено фиде, дребни камъчета.
Предлагаме ви “рецепта” за пясъчна пяна. Всичко, от което се нуждаете, е чист пясък, пяна за бръснене и разлята тава или легенче.
Няма точни пропорции за съставките, те могат да бъдат добавяни, докато сместа ви стане приятна за игра. Ние започнахме с три чаши пясък и 200 мл пяна за бръснене, но след това добавихме още три чаши пясък, за да видим какво ще се получи. И така, изсипете 3 чаши пясък в една тава, след което постепенно добавяйте пяната и размесвайте с ръце, добавете още пяна, ако искате, докато сместа ви хареса.
Ето няколко идеи за игри с пясък или неговите заместители
- Опиши какво усещаш
Изсипете в различни купички различни видове пясък – ситен, едър или ги заместете с грис, различни видове зрънца и др. (ориз, захар, брашно, жито, боб, натрошено фиде или спагети). Предложете на детето да затвори очи или дори ги превържете с лента и го помолете да бърка в различните купи и да описва усещанията си (например: това са едри зрънца, гладки са, боцкат, приятно е да се пипат и т.н.) Така ще научите детето да обръща внимание на усещанията си, да разпознава приятните и неприятните, ще се развиват движенията на пръстите и китката на ръката, ще се развива въображението. Детето ще се научи да описва усещанията си и това ще обогати речника му.
- Да намерим съкровище
В дълбока купа изсипете пясък или негов заместител и поставете в него различни по големина предмети. Детето трябва да рови и да ги намери, а след това да ги преброи, да ги подреди по размер или по друг признак
- Форми
Играта с мокър или влажен пясък е много приятна и творческа. Децата могат да пълнят различни форми и да ги обръщат, да строят, да правят отпечатъци на ръце или ходила в пясъка.
Игрите с пластилин пък развиват фините моторни движения и помагат на децата да релаксират и психически да се разтоварват. И ако у дома няма пластилин, то приготвянето му по “домашна рецепта” също може да се превърне в част от забавлението.
Рецептата за домашен пластилин :
- 1 чаша брашно,
- 1/4 чаша сол,
- 2 пакета лимонтозу (лимонена киселина)
- 1 лъжица олио,
- 1 чаша вода
- 2 цветни сокчета на прах (тип – STEP-че ), които придават не само прекрасен цвят, но и мирис! ( може да се използват и бои за яйца, от тях не се цапат ръцете:)
Източник: http://krokotak.com/2012/08/za-domashniyat-plastilin-otnovo/
Игрите с пластилин може да варират по сложност – от правенето на топчета до изработването на животни и други форми.
Ето няколко идеи за игри с пластилин
- Игри с пластилин, разточен на питка
– разточете на питка с дебелина около два пръста и с формички за сладки или чаша децата могат да издълбават фигурки.
– разточете на питка пластилина с дебелина около 1 пръст и върху него нареждайте различни цветове семенца или малки топчета, но с еднакъв размер от различни цветове хартия.
– може да рисувате върху питка пластилин с клечки като правите дупчици, следвайки очертания или като „чертаете“ в него с клечка или друг остър предмет.
Ако имате идея или искате да споделите игра в тази секция, пишете ни!
Нашето желание е да допълваме постоянно този набор от игри, за да може повече родители да са в постоянна готовност да игра!